Bank wypowiedział umowę kredytową – co robić ?

Monika Sawarska        24 czerwca 2014        Komentarze (0)

Oczywiście bank ma taką możliwość chociaż tylko w określonych przypadkach. Przypadki te określać powinna sama umowa kredytowa, lub regulamin kredytowy, jeśli taki w danym banku obowiązuje.

Bank nie może również dowolnie określić przesłanek wypowiedzenia umowy, ponieważ ta kwestia uregulowana jest w prawie bankowym.

Zgodnie z tymi zapisami, bank może wypowiedzieć umowę w dwóch przypadkach:

  • w razie stwierdzenia, że warunki udzielenia kredytu nie zostały spełnione oraz
  • w razie utraty przez kredytobiorcę zdolności kredytowej.

Jeżeli umowa z bankiem nie stanowi inaczej, termin wypowiedzenia wynosi 30 dni.

Minusem jest to, że banki same oceniają, że jedna z przesłanek zaszła i zaczynają do nas wysyłać pisma. Z moich doświadczeń wynika, że banki wcale nie dążą jednak do wypowiedzenia umowy. Dlatego w przypadku problemów finansowych trzeba jak najszybciej rozmawiać z bankiem. Poza wypowiedzeniem umowy, bank może bowiem skorzystać z innych praw, które mu przysługują w takich sytuacjach.

Po pierwsze bank może obniżyć kwotę udzielonego kredytu, co w pewnych sytuacjach może nas ratować.

Po drugie, to my możemy zwrócić się również do banku przedstawiając bankowi plan naprawczy, jeśli bank się zgodzi na realizację takiego planu, to nie może nam wypowiedzieć umowy.

Po trzecie, bank może również zwrócić się o przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia, co stosowane jest dość często.

Uczulam Was więc na to, żeby nie czekać do ostatniej chwili. Czasem naprawdę z bankiem da się rozmawiać.

Poza tym, bank zawsze może cofnąć swoje oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, po przeprowadzeniu z nami rozmów. Wypowiedzenie nie jest więc zawsze ostateczne. Jeśli jednak już zdarzy się tak, że bank wypowie umowę i nie ma szans na cofnięcie tego oświadczenia, to mimo wszystko, chociaż nie jest to miłe i kosztuje nas dużo zdrowia, to warto podjąć rozmowy z bankiem w kwestii rozłożenia spłaty zadłużenia na raty. Banki nie zawsze są bowiem zainteresowane licytacją naszego majątku, w szczególności, gdy jego stan prawny jest skomplikowany, zabiera to czas i pieniądze.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: